Black & Decker 25 L Personal Air Cooler (Remo 25) price in India starts from ₹ 5,490. The lowest price of Black & Decker 25 L Personal Air Cooler (Remo 25) is ₹ 5,490 at Amazon on 27th April 2026.
| Brand | Black & Decker |
| Model | 25 L Personal Air Cooler (Remo 25) |
| Price in India | ₹5,490 |
| Model Name | Remo 25 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Capacity | 45 L |
| Air Throw Distance | 26 ft |
| Cooling Coverage Area | 250 sq.ft |
| Body Material | PP Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 50.5 cm x 86 cm x 48.5 cm |
| Weight | 10 kg |