Black & Decker 55 L Personal Air Cooler (Remo 55) price in India starts from ₹ 6,990. The lowest price of Black & Decker 55 L Personal Air Cooler (Remo 55) is ₹ 6,990 at Amazon on 27th April 2026.
| Brand | Black & Decker |
| Model | 55 L Personal Air Cooler (Remo 55) |
| Price in India | ₹6,990 |
| Model Name | Remo 55 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Personal |
| Capacity | 55 L |
| Air Throw Distance | 26 ft |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | PP Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 50.50 cm x 95.50 cm x 48.50 cm |
| Weight | 10.4 kg |