| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAK20260IN, White) | ₹ 41,999 |
Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAK20260IN) price in India starts from ₹ 41,999. The lowest price of Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAK20260IN) is ₹ 41,999 at Amazon on 11th May 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAK20260IN) |
| Price in India | ₹41,999 |
| Model Name | WAK20260IN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 84.20 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 63 |
| Weight | 71 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1200 rpm |
| Power Consumption | 2300 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Warranty is confined only to the first purchase of the appliance and is non- transferrable. Warranty period starts from the date of purchase of product. Warranty covers only manufacturing defects in material and workmanship that may arise despite normal operation and usage of the appliance as mentioned in the operating manual |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | On-site |
Bosch 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAK20260IN)
₹41,999
NASA’s Curiosity Rover Stalled on Mars for Six Days by Stuck Rock
I Will Find OTT Release Date Revealed: When and Where to Watch Sam Worthington, Britt Lower Starrer Series Online?
Cook with Comali Season 7 is Now Streaming on JioHotstar
Kartavya OTT Release Date Confirmed: When and Where to Watch Saif Ali Khan Starrer Online?