| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fire-Boltt Brillia Pro Smartwatch (Champagne Mesh Strap, 51.3mm) | ₹ 1,799 |
| Fire-Boltt Brillia Pro Smartwatch (Blue Mesh Strap, 51.3mm) | ₹ 1,999 |
Fire-Boltt Brillia Pro price in India starts from ₹ 1,799. The lowest price of Fire-Boltt Brillia Pro is ₹ 1,799 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Fire-Boltt |
| Model | Brillia Pro |
| Price in India | ₹1,799 |
| Model Number | BSW215 |
| Model Name | Brillia Pro |
| Dial Colour | Champagne |
| Dial Shape | Square |
| Strap Colour | Beige |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Touchscreen | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistance Depth | 1 m |
| Usage | Fitness & Outdoor, Health & Medical |
| Dial Material | Zinc Alloy |
| Ideal For | Men |
| Width | 39 |
| Height | 9.6 |
| Thickness | 9.6 |
| Diameter | 51.308 mm |
| Weight (g) | 60.00 |
| Closure | Buckle |
| Sensor | Sedentary Alert, Blood pressure /Oxygen, Sport Modes, Sleep Monitoring, 3-Axis Sensor, SC7A20 |
| Compatible Device | All Android & iOs compatible devices |
| Notification | Call, SMS, Whatsapp, Facebook, Twiter, Other Social Apps, Sedentary Reminder, Goal Completion |
| Notification Type | Vibrate |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Life | Without Bluetooth Calling Function 6 Days With Bluetooth Calling Function 2 Days | 15 Days Standby Mode |
| Charge Time | 180 min |
| Charger Type | USB Cable |
| Stand By Time | 720 Hr |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Messaging Support | No |
| Email Support | No |
| Operating Range | 10 m |
| Third Party App Support | Limited |
| Call Features | Reject Calls, Take Calls |
| Display Resolution | 240x296 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Backlight Display | No |
| Scratch Resistant | Yes |
| Other Display Features | 2.02" AMOLED Square Display with 240*296 px High Resolution AI Search and AI Watchface compatible |
| Step Count | Yes |
| Calorie Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Altimeter | No |
| Compass | No |
| Calendar | No |
| Alarm Clock | Yes |
| Chronograph | No |
| Number of Buttons | 2 |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Control | Yes |
Fire-Boltt Brillia Pro
₹1,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM