| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fire-Boltt Oracle Smartwatch (Black Strap, 50mm) | ₹ 2,799 |
Fire-Boltt Oracle price in India starts from ₹ 2,799. The lowest price of Fire-Boltt Oracle is ₹ 2,799 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Fire-Boltt |
| Model | Oracle |
| Price in India | ₹2,799 |
| Release date | 22nd March 2024 |
| Dial Shape | Rectangle |
| Size | Regular |
| Touchscreen | Yes |
| Usage | Regular |
| Ideal For | Unisex |
| Height | 43.3 |
| Thickness | 14.68 |
| Diameter | 14.68 |
| Weight (g) | 50.00 |
| Sensor | Optical heart rate, blood oxygen sensor |
| Battery Type | 700mAh |
| Battery Life | 10 hours |
| Stand By Time | 72 hours |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Operating System | FireOS |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| Display Resolution | 320 x 386 |
| Scratch Resistant | Yes |
| Other Display Features | 1.96 inch |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Microphone | Yes |
Fire-Boltt Oracle
₹2,799
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications