| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fire-Boltt Oracle Smartwatch (Black Strap, 50mm) | ₹ 2,799 |
Fire-Boltt Oracle price in India starts from ₹ 2,799. The lowest price of Fire-Boltt Oracle is ₹ 2,799 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Fire-Boltt |
| Model | Oracle |
| Price in India | ₹2,799 |
| Release date | 22nd March 2024 |
| Dial Shape | Rectangle |
| Size | Regular |
| Touchscreen | Yes |
| Usage | Regular |
| Ideal For | Unisex |
| Height | 43.3 |
| Thickness | 14.68 |
| Diameter | 14.68 |
| Weight (g) | 50.00 |
| Sensor | Optical heart rate, blood oxygen sensor |
| Battery Type | 700mAh |
| Battery Life | 10 hours |
| Stand By Time | 72 hours |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Operating System | FireOS |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| Display Resolution | 320 x 386 |
| Scratch Resistant | Yes |
| Other Display Features | 1.96 inch |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Microphone | Yes |
Fire-Boltt Oracle
₹2,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM