| Brand | Itel |
| Model | I32101IE HD Smart TV |
| Release date | 13th October 2020 |
| Model Name | Itel I32101IE HD Smart TV |
| Display Size | 32 inch |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Cortex A53 |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | SmartOS 9.0 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | 138W |
Itel I32101IE HD Smart TV
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM