| Brand | Itel |
| Model | I5514IE HD Smart TV |
| Release date | 13th October 2020 |
| Model Name | Itel I5514IE HD Smart TV |
| Display Size | 55 inch |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Cortex A53 |
| RAM | 1.5GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | Smart OS 9.0 |
| App Store Type | Gaia, NetRange |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 20W |
Itel I5514IE HD Smart TV
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM