Lava Ivory M4 tablet was launched in December 2015. The tablet comes with a 8.00-inch display offering a resolution of 800x1280 pixels. Lava Ivory M4 is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek processor. It comes with 2GB of RAM. The Lava Ivory M4 runs Android 5.1 and is powered by a 4000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Lava Ivory M4 on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 3.2-megapixel camera on the front for selfies.
Lava Ivory M4 is based on Android 5.1 and packs 16GB of inbuilt storage. The Lava Ivory M4 is a single SIM (GSM) tablet that accepts a Regular-SIM card. It was launched in Silver and Dark Grey colours.
Connectivity options on the Lava Ivory M4 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, FM radioWi-Fi Direct, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
As of 2nd April 2026, Lava Ivory M4 price in India starts at Rs. 9,299.
| Brand | Lava |
| Model | Ivory M4 |
| Price in India | ₹9,299 |
| Release date | December 2015 |
| Thickness | 7.9 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Silver, Dark Grey |
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 800x1280 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Front camera | 3.2-megapixel |
| Operating system | Android 5.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Lava Ivory M4
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM