| Brand | OnePlus |
| Model | Watch 2 (Cellular) |
| Release date | 29th June 2024 |
| Model Name | OnePlus Watch 2 |
| Dial Colour | Black |
| Dial Shape | Round |
| Size | Regular |
| Touchscreen | 1.43 |
| Interchangeable Strap | Yes |
| Water Resistant | 5 ATM |
| Usage | Regular |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Ideal For | Unisex |
| Width | 47 |
| Height | 46.6 |
| Thickness | 12.1 |
| Weight (g) | 49.00 |
| Sensor | Acceleration, Gyroscope, Optical heart rate, Optical pulse oximeter, Geomagnetic, Light, Barometer |
| Battery Type | 500mAh |
| Battery Life | 100 hours |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Call Features | Yes |
| Operating System | WearOS 4 |
| RAM | 2GB |
| Processor Name | Snapdragon W5 + BES2700 |
| Internal Memory | 32GB |
| Display Resolution | 466 x 466 |
| Display Type | AMOLED |
| Flash | 60Hz |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Number of Buttons | One |
OnePlus Watch 2 (Cellular)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM