Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL 43W800C) vs Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
962 mm x 565 mm x 59 mm
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sony
Samsung
Model
43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Model Name
KDL-43W800C
43K5100
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Series
Bravia
Launch Year
2015
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
962 mm x 565 mm x 59 mm
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Weight (without stand)
10.9 kg
8.8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
962 mm x 602 mm x 179 mm
963.9 mm x 666.6 mm x 182.1 mm
Weight (with stand)
11.8 kg
8.9 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 (Side / Hybrid with Audio Output and Subwoofer Output)
Digital Audio Output
1 (Rear)
Analog Audio Input
Audio Out
1 (Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output)
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Video Inputs (Y / Pb / Pr): 1 (Bottom / Hybrid)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex, Full Range
2.0 Channel Full Range Speaker + Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Surround Sound
S - Force Front Surround
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
82 W, 0.5 W (Standby)
100 W, 0.3 W (Standby)