| Model | OLED Vision TV | 43 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-43X8500C) | ||
| Release date | April 27, 2022 | - | ||
| Model Name | Xiaomi OLED Vision | KD-43X8500C | ||
| Display Size | 55 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | OLED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 | ||
| Resolution Standard | 4K | 4K | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | OLED | Bravia | ||
| Launch Year | 2022 | 2015 | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | No | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 8 | - | ||
| Speaker Type | 4 Passive, 4 Active | Bass Reflex, Full Range | ||
| Speaker Output RMS | 30W | 20 W | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse | ||
| Surround Sound | - | Yes | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1227.8x711.2x104.1mm | 961 mm x 568 mm x 60 mm | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1227.8x765.6x104.1mm | 961 mm x 604 mm x 189 mm | ||
| Weight (without stand) | - | 12.2 kg | ||
| Weight (with stand) | - | 13.2 kg | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Cortex A73 | - | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MC1 | - | ||
| RAM | 3GB | - | ||
| Storage Capacity | 32GB | 16GB | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | Yes | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 11 and PatchWall 4 | Yes | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | Yes | ||
| App Store Type | Google Play | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 4 | ||
| No of USB Port | 2 | 3 | ||
| Wi-Fi Type | 6 | Wi-Fi Direct | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||