| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205, Grey & White) | ₹ 5,990 |
Croma 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) price in India starts from ₹ 5,990. The lowest price of Croma 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) is ₹ 5,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) |
| Price in India | ₹5,990 |
| Model Name | Polar Tower CRRC1205 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 47 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 280 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | ABS Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 35 cm x 131 cm x 37 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Warranty Summary | 2 Years of domestic warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic part breakage, External damage, Cracks, Breakages, Accessories missing and physical damage. |
| Warranty Service Type | Technician will visit customer place on customers request |
Croma 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205)
₹5,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM