| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 50 L Tower Air Cooler (AZ50 CRLC50LRCA175001) | ₹ 7,499 |
Croma 50 L Tower Air Cooler (AZ50 CRLC50LRCA175001) price in India starts from ₹ 7,499. The lowest price of Croma 50 L Tower Air Cooler (AZ50 CRLC50LRCA175001) is ₹ 7,499 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 50 L Tower Air Cooler (AZ50 CRLC50LRCA175001) |
| Price in India | ₹7,499 |
| Model Name | CRLC50LRCA175001 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 50 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1650 cfm |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 34 cm x 131 cm x 36 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Croma 50 L Tower Air Cooler (AZ50 CRLC50LRCA175001)
₹7,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM