| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daenyx 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (DSAWM6217SIBWO, White & Red) | ₹ 7,390 |
Daenyx 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (DSAWM6217SIBWO) price in India starts from ₹ 7,390. The lowest price of Daenyx 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (DSAWM6217SIBWO) is ₹ 7,390 at Amazon on 21st April 2026.
| Brand | Daenyx |
| Model | 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (DSAWM6217SIBWO) |
| Price in India | ₹7,390 |
| Model Name | DSAWM6217SIBWO |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year |
Daenyx 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (DSAWM6217SIBWO)
₹7,390
Oppo Pad 5 Pro Launched With 13,380mAh Battery, Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC Alongside Oppo Pad Mini: Price, Features
Redmi K90 Max Launched With Dimensity 9500 SoC, 8,550mAh Battery and Active Cooling Fan: Price, Specifications