| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX, Multicolor) | ₹ 8,900 |
Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) price in India starts from ₹ 8,900. The lowest price of Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) is ₹ 8,900 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Daenyx |
| Model | 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) |
| Price in India | ₹8,900 |
| Model Name | Freeze DX |
| Colour | Multicolor |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 61 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Remote Headset and Manual |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Motor Speed | 1800 RPM |
| Air Deflection | 2 Way |
| Cooling Coverage Area | 550 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastics |
| Blower/Fan Material | ABS Plastics |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | 230V, 50Hz, 1PH |
| Width x Height x Depth | 68.5 cm x 108 cm x 46 cm |
| Weight | 21 kg |
| Warranty Summary | 2 Years, Company Onsite Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Parts due to normal wear and tear like indicator or bodydiscoloration. Damage/Breakage of any plastic parts, rubber parts or denting, accident, mishandling on part of the customer |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX)
₹8,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM