| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daenyx 76 L Desert Air Cooler (Iceburg DLX, Grey & White) | ₹ 9,990 |
Daenyx 76 L Desert Air Cooler (Iceburg DLX) price in India starts from ₹ 9,990. The lowest price of Daenyx 76 L Desert Air Cooler (Iceburg DLX) is ₹ 9,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Daenyx |
| Model | 76 L Desert Air Cooler (Iceburg DLX) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Model Name | Iceburg DLX |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 76 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 3600 cfm |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | ABS Body |
| Blower/Fan Material | ABS Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Trolley Support |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 68 cm x 116.5 cm x 46 cm |
| Blower/Fan Diameter | 41.5 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Electrical Parts and Components Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Daenyx 76 L Desert Air Cooler (Iceburg DLX)
₹9,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM