Dell XPS 15 (9520) is a Windows 11 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Dell XPS 15 (9520) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 3 USB ports, USB 3.2 Gen 2 (Type C), Thunderbolt 4 (Type C), Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Dell |
| Model | XPS 15 (9520) |
| Release date | 24th March 2022 |
| Model Number | 9520 |
| Model Name | XPS 15 |
| Series | XPS |
| Dimensions (mm) | 230.10 x 344.40 x 18.54 |
| Weight (kg) | 1.84 |
| Colours | Platinum Silver |
| Material | Aluminium |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 86 |
| Battery Cell | 6 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Intel Core i5 12th Gen 12500H |
| Cache | 18MB |
| RAM | 8GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| Multi Card Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Dell XPS 15 (9520)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title