| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hisense 688 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS688N4SSVWI, Silver) | ₹ 61,990 |
Hisense 688 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS688N4SSVWI) price in India starts from ₹ 61,990. The lowest price of Hisense 688 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS688N4SSVWI) is ₹ 61,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hisense |
| Model | 688 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS688N4SSVWI) |
| Price in India | ₹61,990 |
| Release date | 8th June 2023 |
| Model Name | RS688N4SSVWI |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Side by Side Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 688 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Coolpad | Yes |
| Dimensions (mm) | 179.50 x 91.00 x 0.00 |
| Depth | 73 cm |
| Weight | 100 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recessed Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Other Features | Wi-fi Control, Dual Temp Control Zone, Digital Temp Sensor |
| Warranty Summary | 1 Year on product; 10 Years on compressor |
Hisense 688 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS688N4SSVWI)
₹61,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM