| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hisense 564 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS564N4SBNW, Black) | ₹ 44,990 |
Hisense 564 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS564N4SBNW) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of Hisense 564 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS564N4SBNW) is ₹ 44,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Hisense |
| Model | 564 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS564N4SBNW) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Release date | 30th August 2021 |
| Model Name | RS564N4SBNW |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Side by Side Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 564 L |
| Colours | Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | Inverter Technology |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.60 x 91.00 x 0.00 |
| Depth | 64.3 cm |
| Weight | 83 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Electronic Touch Control |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 210 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Wide Voltage Range of Compressor: 140 - 290, 50 Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Black Stainless Steel Finish |
| Display Type | LED Touch Control Panel |
| Handle type | Integrated Handle |
| Gasket Type | Anti Fungal Removable Door Gasket, Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Durable Inverter Technology |
| Other Features | Electronic Touch Control, Precise Temperature Control, 2 Egg Trays, Adjustable Leg, Adjustable Shelves, Crisper with Humidity Control Function |
| Warranty Summary | 1 Year On Product and 10 Years On Compressor From Hisense |
Hisense 564 L Frost Free Side by Side Refrigerator (RS564N4SBNW)
₹44,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM