| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Honeywell 30 L Tower Cooler (Air Cool P30, White) | ₹ 8,900 |
Honeywell 30 L Tower Air Cooler (Air Cool P30) price in India starts from ₹ 8,900. The lowest price of Honeywell 30 L Tower Air Cooler (Air Cool P30) is ₹ 8,900 at Amazon on 28th April 2026.
| Brand | Honeywell |
| Model | 30 L Tower Air Cooler (Air Cool P30) |
| Price in India | ₹8,900 |
| Model Name | Air Cool P30 |
| Colour | White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Capacity | 30 L |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | 3 |
| Motor Speed | 135 RPM |
| Cooling Coverage Area | 28 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 240V |
| Power Consumption - Heating | 120 W |
| Width x Height x Depth | 35.5 cm x 110 cm x 35.5 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty |
Honeywell 30 L Tower Air Cooler (Air Cool P30)
₹8,900
Qualcomm Sets Snapdragon for India Event for May 7 as OnePlus Gears Up for Nord CE 6 Launch