HP Pavilion 15-DK0045TX is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion 15-DK0045TX packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1050. it comes with Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-DK0045TX |
| Model Number | 15-DK0045TX |
| Model Name | Pavilion |
| Series | Pavilion 15 |
| Dimensions (mm) | 256.00 x 360.00 x 23.00 |
| Weight (kg) | 2.25 |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1050 |
| Dedicated Graphic Memory | 4GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GTX |
| Hard disk | 1TB |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | No |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
HP Pavilion 15-DK0045TX
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM