iBall Slide 3G Q7271-IPS20 tablet was launched in August 2014. The tablet comes with a 7.00-inch display offering a resolution of 1024x600 pixels. iBall Slide 3G Q7271-IPS20 is powered by a 1.3GHz quad-core processor. It comes with 1GB of RAM. The iBall Slide 3G Q7271-IPS20 runs Android 4.4 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the iBall Slide 3G Q7271-IPS20 on the rear packs 2-megapixel camera. It sports a 0.3-megapixel camera on the front for selfies.
iBall Slide 3G Q7271-IPS20 is based on Android 4.4 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The iBall Slide 3G Q7271-IPS20 is a dual-SIM (GSM and GSM) tablet that accepts Regular and Regular cards.
Connectivity options on the iBall Slide 3G Q7271-IPS20 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer and proximity sensor.
As of 1st April 2026, iBall Slide 3G Q7271-IPS20 price in India starts at Rs. 9,699.
| Brand | iBall |
| Model | Slide 3G Q7271-IPS20 |
| Price in India | ₹9,699 |
| Release date | August 2014 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 7.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1024x600 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Front camera | 0.3-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
iBall Slide 3G Q7271-IPS20
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM