| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EXECUTIVE PLUS VX, White) | ₹ 42,850 |
IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EXECUTIVE PLUS VX) price in India starts from ₹ 42,850. The lowest price of IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EXECUTIVE PLUS VX) is ₹ 42,850 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EXECUTIVE PLUS VX) |
| Price in India | ₹42,850 |
| Model Name | EXECUTIVE PLUS VX |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 880.00 x 675.00 x 0.00 |
| Depth | 670 |
| Weight | 73.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Door Opening | 145 degree |
| Technology Used | Crescent Moon Drum, Smart Weight Sensor, Tub clean, Super Warranty With Wide Service Network, Pet Hair removal, Air Bubble Wash, 3D Wash System, 9-Swirl, Aqua Energie, Wider Door, Repeat Wash, Baby wear |
| Wash Program Types | 14 |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Extra Rinse, Hot Rinse, Soilage, Anticrease, Spin Speed, Rinse Hold, Temperature, Favorite, Eco, Time Saver, Cotton Normal, Cradle Wash TM, Woolens, Express 15-60 mins/Quick Wash, Spin Dry/Drain, Baby Wear, Tub Clean, Hygiene/Anti-allergen, Mixed Soiled/Mixed Fabrics, Synthetic/Daily/Easy Care, Sports Wear, Bulky/Bedding/Curtains/Duvet, Uniform, Delicate |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wrinkle Prevention | Yes |
| Other Features | Program Time and Progress Indication, Unbalance Correction, Foam Detection, Auto-restart, Number of Programs: 14 Effective 15 |
| Warranty Summary | 4 Years Comprehensive and 10 Years Spares Support. |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will Be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
IFB 8.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EXECUTIVE PLUS VX)
₹42,850
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM