| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45, Black & White) | ₹ 5,499 |
| Kenstar 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45, Blue & White) | ₹ 6,299 |
Kenstar 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45) price in India starts from ₹ 6,299. The lowest price of Kenstar 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45) is ₹ 6,299 at Flipkart on 16th May 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45) |
| Price in India | ₹6,299 |
| Model Name | TURBOCOOL NEO 45 |
| Colour | Black |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 45 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 2200 cfm |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Motor Speed | 2400 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| Body Material | PP, ABS |
| Blower/Fan Material | FAN |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Ionizer |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 40 cm x 86 cm x 42 cm |
| Weight | 6.8 kg |
| Blower/Fan Diameter | 30 cm |
| Warranty Summary | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Covered in Warranty | Product & Motor |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | For any warranty related issues, please call the Customer Support -[080 39 40 52 52][info@kenstar.in] |
Kenstar 45 L Personal Air Cooler (TURBOCOOL NEO 45)
₹6,299
Subnautica 2 Sells 2 Million Copies Within 12 Hours of Early Access Launch
Honor’s Robot Phone With a Rotating Gimbal Camera Gets an Official Launch Window