| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 27 L Personal Air Cooler (Cyclone 27, Purple & White) | ₹ 5,499 |
Kenstar 27 L Personal Air Cooler (Cyclone 27) price in India starts from ₹ 5,499. The lowest price of Kenstar 27 L Personal Air Cooler (Cyclone 27) is ₹ 5,499 at Flipkart on 28th April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 27 L Personal Air Cooler (Cyclone 27) |
| Price in India | ₹5,499 |
| Model Name | Cyclone 27 |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 27 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 3000 cfm |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Motor Speed | 2400 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft |
| Body Material | PP, ABS |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Ionizer |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 47 cm x 77 cm x 37 cm |
| Weight | 6.4 kg |
| Blower/Fan Diameter | 32 cm |
| Warranty Summary | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Covered in Warranty | Product & Motor |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Kenstar 27 L Personal Air Cooler (Cyclone 27)
₹5,499