LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA)
  • LG
  • Last Updated: 15th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 43.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 968 mm x 567 mm x 67.9 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS WebOS
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) Price in India
Product Name Price in India
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA, Black) 30,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) Full Specifications
General
Brand LG
Model 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA)
Model Name 43UA82006LA
Display Size 43 inch
Screen Type LED
Color Black
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
Smart TV Yes
Series AI TV UA8200
Launch Year 2025
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 968 mm x 567 mm x 67.9 mm
Weight (without stand) 7.3 kg
Width x Height x Depth (with stand) 968 mm x 621 mm x 200 mm
Weight (with stand) 7.4 kg
Stand Type ‎Wall Mount And Table Mount
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 1
Wi-Fi Type Wi-Fi (Built-in)
Built In Wi-Fi Yes
Wi-Fi Supported Yes
Smart tv features
Processor α7 AI Processor 4K Gen8
Graphic Processor α7 AI Processor 4K Gen8
RAM 2GB
Storage Capacity 8GB
Supported App - Youtube Yes
Supported App - Netflix Yes
Supported App - Hotstar Yes
Supported App - Amazon Prime Video Yes
Operating System WebOS
Audio features
Speaker Type Down Firing
Sound Technology 20W Audio Output, Dolby Atmos, AI Sound, Clear Voice Pro (Auto Volume Leveling), AI Acoustic Tuning, LG Sound Sync, Sound Mode Share, Simultaneous Audio Output
Surround Sound Virtual 9.1.2 Surround Sound Up-mix
Speaker Output RMS 20
Power features
Power Consumption 110 W