| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHV1265ZFW, White) | ₹ 23,074 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHV1265ZFW) price in India starts from ₹ 23,074. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHV1265ZFW) is ₹ 23,074 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHV1265ZFW) |
| Price in India | ₹23,074 |
| Release date | 27th June 2022 |
| Model Name | FHV1265ZFW |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 63 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | AI DD™ Technology |
| Wash Program Types | 14 - Cotton, Mix, Allergy Care, Download Cycle, Wool (Hand/Wool), Cotton+, Easy Care, Speed14, Delicate, Tub Clean |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Wash Modes | Wool, Delicate, Clean Tub |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | On-Device Control TypeTouch Controls, Buttons, Rotary Wheel, Digital Display |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product |
| Covered in Warranty | All Manufacturing Defects Are Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that Do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 6.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHV1265ZFW)
₹23,074
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM