| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (MiRFDDP2S240v20, Silver) | ₹ 15,499 |
Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (MiRFDDP2S240v20) price in India starts from ₹ 15,499. The lowest price of Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (MiRFDDP2S240v20) is ₹ 15,499 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 240 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (MiRFDDP2S240v20) |
| Price in India | ₹15,499 |
| Model Name | MiRFDDP2S240v20 |
| Door Type | Double Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 143.00 x 55.00 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 40.00 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Solid |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cool |
| Other Features | Ice Cube Tray: Plastic, Vegetable and Fruit Crisper |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (MiRFDDP2S240v20)
₹15,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM