| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (MiRFDDM240V25, Maroon) | ₹ 16,990 |
Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (MiRFDDM240V25) price in India starts from ₹ 16,990. The lowest price of Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (MiRFDDM240V25) is ₹ 16,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Mitashi |
| Model | 240 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (MiRFDDM240V25) |
| Price in India | ₹16,990 |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Maroon |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1440.00 x 523.00 x 0.00 |
| Depth | 543 mm |
| Weight | 40.00 kg |
| Model Name | MiRFDDM240V25 |
| Door Type | Double Door |
| Air Flow Type | No |
| Temperature Control | No |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | No |
| Power Consumption | 740 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Rated Current: 1.2 A, Rated Input Power: 120 W, Maximum Rated Power Lamp: 15 W, Energy Saving |
| Shelf Material | Wired Shelf |
| Gasket Type | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | No |
| Technology Used | Direct Cool |
| Other Features | Ice Tray: 1, Door Bumper: 3, Climate Type: ST/T, Electrical Shock Protect Mode: I, Vesicant: CsH10 CP, Noise: 40 dB, Manual Defrost, Freezing Capacity: 2.5 kg/24 hrs, Storage Volume: 210 L |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Mitashi 240 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (MiRFDDM240V25)
₹16,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM