| Brand | Onida |
| Model | 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (62SSC) |
| Price in India | ₹9,799 |
| Model Name | 62SSC |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 60.00 x 63.00 x 0.00 |
| Depth | 46.1 cm |
| Weight | 30 Kg |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Maximum Spin Speed | 1450 rpm |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Consumption | 300 W |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: outer cabinet and plastic parts. Any accessories external to the product. Product is not used according to the instructions given in the instructions manual. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set. Site where the premises is kept conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine. Serial number is removed, altered or obliterated from the machine. Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of god or while in transit to the service center's or purchaser's residence. |
| Warranty Service Type | 2 Years Manufacturer Warranty |
Onida 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (62SSC)
Forza Horizon 6 Launch: Release Timings, Price, Ratings and Everything You Need to Know
Moto G37 Power, Moto G37 India Launch Date Announced, Key Features Revealed