Acer Iconia W3 tablet was launched in June 2013. The tablet comes with a 8.10-inch display offering a resolution of 1280x800 pixels. Acer Iconia W3 is powered by a 1.8GHz dual-core Intel Atom Z2760 processor. The Acer Iconia W3 runs Windows 8 8 and is powered by a 3400mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Acer Iconia W3 on the rear packs 2-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Acer Iconia W3 is based on Windows 8 8 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Acer Iconia W3 measures 134.90 x 219.00 x 11.35mm (height x width x thickness) and weighs 500.00 grams.
Connectivity options on the Acer Iconia W3 include Wi-Fi 802.11 b/g/n.
As of 2nd April 2026, Acer Iconia W3 price in India starts at Rs. 11,000.
| Brand | Acer |
| Model | Iconia W3 |
| Price in India | ₹11,000 |
| Release date | June 2013 |
| Dimensions (mm) | 134.90 x 219.00 x 11.35 |
| Weight (g) | 500.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3400 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 8.10 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1280x800 pixels |
| Processor | 1.8GHz dual-core |
| Processor make | Intel Atom Z2760 |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Front camera | 2-megapixel |
| Rear flash | No |
| Operating system | Windows 8 8 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Acer Iconia W3
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM