| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Varna 36 L Personal Air Cooler (Ultra 36, Metallic) | ₹ 7,690 |
Varna 36 L Personal Air Cooler (Ultra 36) price in India starts from ₹ 7,690. The lowest price of Varna 36 L Personal Air Cooler (Ultra 36) is ₹ 7,690 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Varna |
| Model | 36 L Personal Air Cooler (Ultra 36) |
| Price in India | ₹7,690 |
| Model Name | Ultra 36 |
| Colour | Metallic |
| Type | Personal |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 36 L |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Throw Distance | 30 ft. |
| Motor Speed | 0 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | PP |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 75 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 22 cm x 56 cm x 22 cm |
| Blower/Fan Diameter | 20 cm |
| Warranty Summary | 1 Year VARNA India Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects |
| Warranty Service Type | Customer needs to call the nearby Authorized Service Center on 1-800-223636 |
Varna 36 L Personal Air Cooler (Ultra 36)
₹7,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM