| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Varna 36 L Tower Air Cooler (Jazz 36, Metallic) | ₹ 7,368 |
Varna 36 L Tower Air Cooler (Jazz 36) price in India starts from ₹ 7,368. The lowest price of Varna 36 L Tower Air Cooler (Jazz 36) is ₹ 7,368 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Varna |
| Model | 36 L Tower Air Cooler (Jazz 36) |
| Price in India | ₹7,368 |
| Model Name | Jazz 36 |
| Colour | Metallic |
| Type | Tower |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 36 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Throw Distance | 36 ft. |
| Air Deflection | 2 Ways |
| Cooling Coverage Area | 1800 sq. ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 1800 W |
| Width x Height x Depth | 18 cm x 48 cm x 18 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 13 cm |
| Warranty Summary | 1 Year VARNA India Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover normal wear and tear of the product..or by mishandling of the product |
| Warranty Service Type | Customer needs to call the nearby Authorized Service Center on 1-800-223636 |
Varna 36 L Tower Air Cooler (Jazz 36)
₹7,368
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM