| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (BEKO WFL80M, Grey) | ₹ 36,989 |
Voltas 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (BEKO WFL80M) price in India starts from ₹ 36,989. The lowest price of Voltas 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (BEKO WFL80M) is ₹ 36,989 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (BEKO WFL80M) |
| Price in India | ₹36,989 |
| Model Name | BEKO WFL80M |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Silver |
| Dimensions (mm) | 992.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 568 |
| Weight | 31 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Power Consumption | 250 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Top Lids, Knobs, Inlet/Drain Hose and Lint Filter |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Voltas 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (BEKO WFL80M)
₹36,989
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications