| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL1006UEAH, Black & Grey) | ₹ 22,590 |
Voltas Beko 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL1006UEAH) price in India starts from ₹ 22,590. The lowest price of Voltas Beko 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL1006UEAH) is ₹ 22,590 at Flipkart on 23rd May 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL1006UEAH) |
| Price in India | ₹22,590 |
| Model Name | WTL1006UEAH |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Shade | Dark Grey |
| Dimensions (mm) | 106.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 40.3 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Consumption | 19 L |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |
Voltas Beko 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WTL1006UEAH)
₹22,590
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins