| Brand | Vu |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (40D6535) |
| Price in India | ₹16,499 |
| Model Name | 40D6535 |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 928.5 mm x 552.1 mm x 91.2 mm |
| Weight (without stand) | 6.47 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 928.5 mm x 584.1 mm x 195.9 mm |
| Weight (with stand) | 200 x 200 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 70 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
Vu 40 Inch LED Full HD TV (40D6535)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM