If you’re on the hunt for a new smartwatch, and have a budget of Rs. 5,000, look no further. Here, we list smartwatches priced under Rs. 5,000 that are currently available to buy in India. The models are arranged as per recency of launch, with the newest model on top. We also mention the key specifications of each model alongside, including such details as the colour of the strap, the size of the display, which operating systems the smartwatch is compatible with, and who it is meant for (men, women, unisex).
With each smartwatch, you will also find a link to its full specifications, as well as a link that lists other smartwatches by the same manufacturer. In case you did not find what you were looking for, you can check out our other helpful smartwatch pages, such as Smartwatches Under Rs. 3,000, Smartwatches Under Rs. 10,000, Smartwatches Under Rs. 20,000, Smartwatches Under Rs. 25,000, Smartwatch Finder tool, and the Compare Smartwatches tool.
| Huawei Band 10 Specifications | |
| Strap Colour | Black, Blue, Green, Matte Black, Purple, Pink, White |
| Compatible OS | Android 9.0 or later and iOS 13.0 or later |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
The CMF Watch Pro by Nothing targets budget consumers. It aims to provide a premium experience with a unique design which is available in Orange, Dark Grey and Ash Grey. Despite some discomfort due to the button placement and edges, the watch is lightweight and has a decent AMOLED display with thick bezels. Its IP68 dust and water resistance add durability.
The CMF Watch app provides essential fitness data and sports modes but lacks variety in watch faces and third-party app support. The monochrome interface might become monotonous.
However, it performs smoothly, and is decent when it comes to health tracking., The watch offers an impressive battery life of up to fourteen days on standby. The charging speed is decent as well. The tiny speaker hinders call quality and the calling experience isn’t great either.
Overall, despite some limitations in the companion app and customization options, it offers a smooth user experience for its price.
| CMF Watch Pro Specifications | |
| Strap Colour | dark grey, ash grey, orange |
| Dial Shape | Square |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| NoiseFit Diva Araya Specifications | |
| Strap Colour | Frost Silver Ceramic, Rose Gold Link, Iconic Rose Gold |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Women |
| boAt Valour Watch 1R Specifications | |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| boAt Chrome Iris Specifications | |
| Display Size | 33mm |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| boAt Wave Fortune Specifications | |
| Dial Shape | Rectangle |
| Ideal For | Unisex |
| Redmi Watch 5 Lite Specifications | |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Noise ColorFit Pro 5 Specifications | |
| Dial Shape | Rectangle |
| Ideal For | Unisex |
| Noise ColorFit Pro 5 Max Specifications | |
| Strap Colour | Elite (Metal), Classic (Leather), Lifestyle (Silicon), Weave (Knit) |
| Dial Shape | Rectangle |
| Ideal For | Unisex |
| Lava Prowatch X Specifications | |
| Strap Colour | Silicone, Nylon, Metal |
| Compatible OS | iOS, Android |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Realme Watch S2 Specifications | |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Huawei Band 8 Specifications | |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| CMF Watch Pro 2 Specifications | |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Amazfit Active Edge Specifications | |
| Strap Colour | Lava Black, Midnight Pulse, Mint Green |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Ideal For | Unisex |
| Noise ColorFit Chrome Specifications | |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Pebble Revolve Specifications | |
| Strap Colour | Multicolour |
| Display Size | 35mm |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Noise ColorFit Vision 3 Specifications | |
| Strap Colour | Jet Black, Classic Brown, Forest Green, Jet Black: Elite Edition, and Glossy Silver: Elite Edition |
| Display Size | 49mm |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Square |
| Display Type | AMOLED |
The Just Corseca Ray Kanabis has a uniquely rugged design, and is also IP68-rated for dust and water resistance. The smartwatch has a built-in Bluetooth speakerphone system with a speaker and microphone, which can be paired with a smartphone just like a Bluetooth speaker, and used for calls.
Fitness tracking on the Just Corseca Ray Kanabis is a bit iffy, but the device has a good screen and works well to view notifications from your paired smartphone. That said, competition products offer better value-for-money.
| Just Corseca Ray Kanabis Specifications | |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Rubber |
| Dial Shape | Round |
| Ideal For | Unisex |
| Realme Watch S Pro Specifications | |
| Strap Colour | black, blue, orange, and green |
| Display Size | 33mm |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Ideal For | Unisex |
| Amazfit GTS 2 Specifications | |
| Strap Colour | Dolphon Grey, Obsidian Black, Streamer Gold |
| Display Size | 42mm |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| NoiseFit Javelin Specifications | |
| Strap Colour | India Blue |
| Compatible OS | iOS 11.0 + or Android 9.0 + |
| Strap Material | Leather |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| boAt Lunar Oasis Specifications | |
| Strap Colour | Olive Green, Active Black, Black |
| Display Size | 36mm |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Honor Choice Watch Specifications | |
| Strap Colour | White |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| OnePlus Nord Watch Specifications | |
| Strap Colour | Deep Blue, Midnight Black |
| Display Size | 45mm |
| Compatible OS | Android 6, iOS 11 |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Realme Watch 3 Specifications | |
| Dial Shape | Rectangle |
| Display Type | TFT LED |
| Ideal For | Unisex |
The Pebble Cosmos Luxe is an affordable smartwatch with a focus on design, and has a 1.36-inch AMOLED display. The device has two buttons, one of which can be turned to scroll. The smartwatch works with the FitCloudPro app on iOS and Android. Although fitness tracking is iffy, the watch works well as a notifier, and also can be used as a Bluetooth speakerphone thanks to a built-in speaker and microphone. The smartwatch works well for the price, and looks good.
| Pebble Cosmos Luxe Specifications | |
| Strap Colour | Black |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | AMOLED |
| Ideal For | Unisex |
| Redmi Watch Specifications | |
| Strap Colour | Black, Blue, Ivory, Olive |
| Compatible OS | Android, iOS |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Square |
| Ideal For | Unisex |
| Noise Colorfit Nav Specifications | |
| Strap Colour | Black, Mist Grey, Teal Green, Special Edition |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Square |
| Ideal For | Unisex |
| Amazfit Bip Lite Specifications | |
| Strap Material | Silicone |
| Dial Shape | Curved |
| Ideal For | Unisex |
| Smartwatches Under 5000 In India | Price in India |
|---|---|
| Huawei Band 10 | Rs. 3,799 |
| CMF Watch Pro | Rs. 3,999 |
| NoiseFit Diva Araya | Rs. 4,999 |
| boAt Valour Watch 1R | Rs. 4,999 |
| AI+ NovaWatch Kids 4G | Rs. 3,499 |
| boAt Chrome Iris | Rs. 3,299 |
| boAt Wave Fortune | Rs. 3,299 |
| Redmi Watch 5 Lite | Rs. 3,299 |
| Noise ColorFit Pro 5 | Rs. 3,499 |
| Noise ColorFit Pro 5 Max | Rs. 4,199 |