| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Wybor 90 L Desert Air Cooler (Iceland DLX, White) | ₹ 9,549 |
Wybor 90 L Desert Air Cooler (Iceland DLX) price in India starts from ₹ 9,549. The lowest price of Wybor 90 L Desert Air Cooler (Iceland DLX) is ₹ 9,549 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Wybor |
| Model | 90 L Desert Air Cooler (Iceland DLX) |
| Price in India | ₹9,549 |
| Model Name | Iceland DLX |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 90 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Body Material | Engineering Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Width x Height x Depth | 48 cm x 11 cm x 63 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Wybor 90 L Desert Air Cooler (Iceland DLX)
₹9,549
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM