Acer Aspire 3 A315-51-56GT is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Aspire 3 A315-51-56GT packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 19th May 2026, Acer Aspire 3 A315-51-56GT price in India starts at Rs. 58,496.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire 3 A315-51-56GT Laptop (Windows 10 Home, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 58,496 |
Acer Aspire 3 A315-51-56GT price in India starts from ₹ 58,496. The lowest price of Acer Aspire 3 A315-51-56GT is ₹ 58,496 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 3 A315-51-56GT |
| Price in India | ₹58,496 |
| Model Number | A315-51-56GT |
| Series | Aspire 3 |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 259.00 x 21.00 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 6.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 12GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire 3 A315-51-56GT
₹58,496
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications