Asus E502MA-XX0078T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus E502MA-XX0078T packs 500GB of HDD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type A)), Mic In ports.
As of 2nd April 2026, Asus E502MA-XX0078T price in India starts at Rs. 22,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus E502MA-XX0078T Laptop (Windows 10, 2GB RAM, 500GB HDD, Intel Pentium, White, 15.6 inch) | ₹ 22,000 |
Asus E502MA-XX0078T price in India starts from ₹ 22,000. The lowest price of Asus E502MA-XX0078T is ₹ 22,000 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | E502MA-XX0078T |
| Price in India | ₹22,000 |
| Model Number | E502MA-XX0078T |
| Colours | White |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Life (up to hours) | 6 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 8250U |
| Cache | 6MB |
| RAM | 2GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type A) |
| Mic In | Yes |
Asus E502MA-XX0078T
₹22,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM