HP 15-BS547TU is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-BS547TU packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Integrated Graphics Processor. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n and it comes with 3 USB ports, HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15-BS547TU price in India starts at Rs. 25,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BS547TU Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Pentium, Jet Black, 15.6 inch) | ₹ 25,990 |
HP 15-BS547TU price in India starts from ₹ 25,990. The lowest price of HP 15-BS547TU is ₹ 25,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-BS547TU |
| Price in India | ₹25,990 |
| Model Number | 15-BS547TU |
| Dimensions (mm) | 254.00 x 38.00 x 24.00 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core N3710 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Graphics Processor | Integrated Graphics Processor |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-BS547TU
₹25,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM