Asus VivoBook S15 K510UQ-BQ668T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 1st April 2026, Asus VivoBook S15 K510UQ-BQ668T price in India starts at Rs. 58,200.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus Vivobook S15 K510UQ-BQ668T Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Red, 15.6 inch) | ₹ 58,200 |
Asus VivoBook S15 K510UQ-BQ668T price in India starts from ₹ 58,200. The lowest price of Asus VivoBook S15 K510UQ-BQ668T is ₹ 58,200 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook S15 K510UQ-BQ668T |
| Price in India | ₹58,200 |
| Model Number | S15 K510UQ-BQ668T |
| Series | VivoBook |
| Colours | Red |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Life (up to hours) | 8 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 24GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Asus VivoBook S15 K510UQ-BQ668T
₹58,200
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM