| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fire-Boltt Emerald Smartwatch (Pine Green Strap, 28mm) | ₹ 5,999 |
| Fire-Boltt Emerald Smartwatch (Azure Blue Strap, 28mm) | ₹ 5,999 |
| Fire-Boltt Emerald Smartwatch (Rose Gold Strap, 28mm) | ₹ 5,999 |
Fire-Boltt Emerald price in India starts from ₹ 5,999. The lowest price of Fire-Boltt Emerald is ₹ 5,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Fire-Boltt |
| Model | Emerald |
| Price in India | ₹5,999 |
| Release date | 9th August 2023 |
| Model Number | BSW066 |
| Model Name | Fire-Boltt Emerald |
| Dial Shape | Round |
| Strap Colour | Green, Blue, and Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Size | Regular |
| Interchangeable Strap | Yes |
| Water Resistant | IP68 |
| Ideal For | Women |
| Width | 10cm |
| Height | 8.5cm |
| Thickness | 6.5cm |
| Weight (g) | 60.00 |
| Sensor | SpO2 sensor, Heart Rate tracker, Sleep tracker, Female health tracker |
| Compatible Device | Android, iOS |
| Notification | Yes |
| Notification Type | Smart Notification |
| Talk time | 5 days |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Charge Time | 2 hours |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Wi-Fi | Yes |
| Compatible Operating System | Android, iOS |
| Display Resolution | 160x80 |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Compass | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Number of Buttons | 1 |
| Other Fitness Features | 100+ Sports Mode Tracking, Activity Tracker, Breathe, SpO2, Heart Rate Tracking, Multisport Tracker, Pedometer, Calorie Tracker, Daily Workout Memory, Distance Tracker |
| Other Watch Functions | In Built Mic & Speaker, Accelerometer, Alarm Clock, Music Player, Notifications, Camera, Sedentary Reminder |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
Fire-Boltt Emerald
₹5,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM