Redmi Pad 2 SE 4G has been launched in China in two colour options with a 9.7-inch 2K (1,280) LCD display. It runs on a Snapdragon 6s 4G Gen 2 chipset alongside 6GB of RAM and 128GB of storage. It carries a 7,600mAh battery with 18W fast charging support. It has an 8-megapixel rear camera and a 5-megapixel selfie shooter.
Redmi Pad 2 SE tablet was launched on 21st April 2026. The tablet comes with a 9.70-inch touchscreen display offering a resolution of 1280x2048 pixels at a pixel density of 250 pixels per inch (ppi). Redmi Pad 2 SE is powered by an octa-core Snapdragon 6s 4G Gen 2 processor. It comes with 4GB of RAM. The Redmi Pad 2 SE is powered by a 7600mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Redmi Pad 2 SE on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Redmi Pad 2 SE packs 128GB of inbuilt storage. It was launched in Dark Gray and Silver colours.
Connectivity options on the Redmi Pad 2 SE include USB Type-C and Wi-Fi. Sensors on the tablet include ambient light sensor and accelerometer.
| Brand | Redmi |
| Model | Pad 2 SE |
| Release date | 21st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 7600 |
| Removable battery | No |
| Colours | Dark Gray, Silver |
| Screen size (inches) | 9.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1280x2048 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 250 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.00 |
| Headphones | 3.5mm |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Redmi Pad 2 SE
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features
OpenAI Developing Custom Chips With MediaTek, Qualcomm for ‘AI Agent’ Smartphones: Ming-Chi Kuo