Realme Smart TV (32 Inch) vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
Realme Smart TV (32-Inch)
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Realme Smart TV (32-Inch)
key specs
Display
32.00-inch
28.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
general
Brand
Realme
Panasonic
Model
Smart TV (32-Inch)
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Release date
May 25, 2020
Model Name
Realme TV 32
TH-28D400DX
Display Size
32 inch
28 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Resolution Standard
Smart TV
Yes
No
Series
Realme Smart TV
Launch Year
2020
Color
Black
Curve TV
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
MediaTek MSD6683
Graphic Processor
Mali MP4
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System
Android
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
video features
Brightness
400 nits
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
4
Speaker Output RMS
24W
5 W x 2
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
5.1Kg
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Realme Smart TV Full-HD (32-inch) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Realme Smart TV SLED 4K (55-Inch) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Toshiba 32-inch HD Smart TV (32L5050) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Mi 32 Inch HD TV (4A Horizon Edition) vs Realme Smart TV (32-Inch)
OnePlus 32-Inch Y-Series HD Android TV (32Y1) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Vu 32-inch Cinema Smart TV (32UA) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Mi Pro 32 Inch Full HD TV (E32S) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Realme Smart TV (32-Inch) vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (Series 4 UA32N4305ARXXL)
Realme Smart TV (32-Inch) vs Vu 32-inch Premium HD Android Smart TV (32US)
Realme Smart TV (43-Inch) vs Realme Smart TV (32-Inch)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Flipkart Big Saving Days Sale Starts Tomorrow: Top Deals, Discounts on Phones, Electronics
Realme Smart TV Now Available via 1,250 Offline Stores Across India
Realme Smart TV, Realme Watch to Go on Sale Today at 12 Noon via Flipkart, Realme Website
Realme Smart TV Launched in India With Android TV and HDR10, Price Starts at Rs. 12,999
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch