| Model | 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX) |
| Model Name | TH-28D400DX |
| Display Size | 28 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 63.6 x 42.7 x 19.8 cm |
| Weight (without stand) | 5.1Kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 5 W x 2 |
| Power Consumption | 45 W, 0.5 W (Standby) |