Vu Masterpiece 98 inch Ultra HD QLED TV vs LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Vu Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
vs
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
98.00-inch
75.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
2186mm x 1250mm x 99mm
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Brand
Vu
LG
Model
Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Release date
July 1, 2023
Model Name
98 Masterpiece
75SM9400PTA
Display Size
98 inch
75 inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Series
Masterpiece
Launch Year
2023
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
2186mm x 1250mm x 99mm
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Weight (without stand)
65kg
Width x Height x Depth (with stand)
2186mm x 1351mm x 532mm
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
Weight (with stand)
67kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
3GB
2GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV with Google TV
Operating System
Android
WebOS
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
LG Content Store
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Dual-band
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
1
video features
Brightness
1000 nits
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
audio features
Number of Speakers
5
Speaker Type
4.1-channel speaker system
Speaker Output RMS
204W
40W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Battery Type
AAA
AAA
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)