| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204, Grey & White) | ₹ 5,490 |
Croma 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) price in India starts from ₹ 5,490. The lowest price of Croma 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) is ₹ 5,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) |
| Price in India | ₹5,490 |
| Model Name | Polar Tower CRRC1204 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Delivery | 970 cfm |
| Air Throw Distance | 28 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 way cooling |
| Cooling Coverage Area | 250 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | ABS Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Water Overflow Valve |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 155 W |
| Width x Height x Depth | 36 cm x 113 cm x 34 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Blower/Fan Diameter | 20.3 cm |
| Warranty Summary | 2 years warranty on product |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic part breakage, External damage, Cracks, Breakages, Accessories missing and physical damage. |
| Warranty Service Type | Electrician will visit customer place on request |
Croma 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204)
₹5,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM