| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101, White) | ₹ 7,990 |
Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) price in India starts from ₹ 7,990. The lowest price of Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) is ₹ 7,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) |
| Price in India | ₹7,990 |
| Model Name | CRLC60RCA6023101 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 60 Litre |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Swing, Cool, Cool + Swing |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | ABS |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 44 cm x 110 cm x 62 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufacturer Defect |
| Not Covered in Warranty | plastic part breakage, external damage, cracks, breakages, accessories missing and physical damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101)
₹7,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM